Městský klub Litovel

PODSKALÁK

Koncert k mezinárodnímu dni seniorů. Výběr toho nejlepšího z operety Podskalák. 

Vyhledávání

IVAN ŽENATÝ A PETR JIŘÍKOVSKÝ

I  Ženatý   plakát
Anotace:Housle a klavír, koncert v rámci KPH.
Místo konání:Koncertní sál Městského klubu
Datum konání:6.9.2022 od 19:00 hodin
Tematická kategorie:Hudba - vážná hudba
Více informací na:www.mklitovel.cz
Pořadatel:Městský klub Litovel

Podrobný popis:

Houslový virtuos Ivan Ženatý vystoupí po dvouleté pauze opět v Litovli, a to v úterý 6. září od 19 hodin v Koncertním sále Městského klubu.

Ivan Ženatý opakovaně hostuje se slavnými mezinárodními tělesy, ale i předními českými orchestry. Velkou pozornost vzbuzují jeho sólové a komorní projekty. Svým mimořádně bohatým repertoárem zahrnujícím přes padesát houslových koncertů oslovuje široké publikum, aniž by na okamžik opustil svět klasické hudby. Kromě samozřejmé technické perfekce bývá oceňován jeho vkus pro styl a podmanivá krása tónu. Jeho hudební výraz ovlivnila nejvíce osobní setkání s Nathanem Milsteinem, Ruggierem Riccim a Andre Gertlerem, výraznou změnu v jeho hudebním myšlení inicioval prof. Bezrodnyj na Čajkovského konzervatoři v Moskvě. Největší význam pro něj ale měly soukromé lekce u Josefa Suka a následná dlouholetá spolupráce vrcholící vystoupeními na Würzburger Mozart-Festspiele, Pražském jaru a kompletní nahrávkou děl W. A. Mozarta. Díky newyorské Harmony Foundation hraje Ivan Ženatý na vzácné housle Giuseppe Guarneriho “del Gesu” z roku 1740. Kromě mistrovských kurzů v USA, Kanadě a Německu vyučoval na Hudebním Institutu v Clevelandu, Královské hudební akademii v Kodani a od roku 2019 přijal profesuru na Vysoké hudební škole v Drážďanech. Je zároveň profesorem Meadowmount School of Music v New Yorku.

Petr Jiříkovský, klavírista a dirigent, je jedním z nejvýraznějších českých umělců střední generace. Studoval v Praze, v Paříži a ve Vídni. Od roku 2008 rozvíjí intenzivně i svou profesionální dirigentskou dráhu. Je pravidelně zván k dirigování komorních a symfonických orchestrů. Vystupoval na několika festivalech a v prestižních koncertních cyklech (Svatováclavský festival, Hudba Pražského hradu). Na mnoha koncertech vystupuje zároveň v roli dirigenta i sólisty při provedení klavírních koncertů. Svými vynikajícími výkony si jako klavírista získal mezinárodní renomé. Je zván na špičková koncertní podia v Evropě, USA, Jižní Americe, Japonsku a Jižní Koreji. Představil se také na mnohých festivalech. Domácí publikum mělo možnost poznat Petra Jiříkovského jako sólistu na recitálech festivalu Pražské jaro nebo v prestižním cyklu Světová klavírní tvorba v pražském Rudolfinu. Od roku 1993 je členem Tria Martinů. Je také klavírním partnerem houslisty Pavla Šporcla. Jeho dlouholetá spolupráce se světově uznávaným houslistou Shlomo Mintzem mu přinesla další příležitosti a opakovaná pozvání do některých zemí. Po úspěšném turné v Argentině a Brazílii vedl klavírní a komorní mistrovské kurzy na Univerzitě v Sao Paulu. Posluchači jej znají také z mnoha rádiových záznamů a z dalších vynikajících CD titulů. Vyučuje sólový klavír na Pražské konzervatoři a na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy.

 Vstupné 100 Kč, vstupenky zakoupíte v Turistickém informačním centru Litovel.

 


 
Město Litovel
Litovelsko
Knihovna
Muzeum
Olomoucký kraj
MK Litovel
load