Městský klub Litovel

VÁNOČNÍ KONCERT MARTINA CHODÚRA

Divadelní sezóna

DIVADELNÍ SEZÓNA 2023

Chcete-li mít i v nové divadelní sezóně stávající sedadlo, máte možnost zakoupit si od 15. 9. do 17. 10 2023 nové předplatné na rok 2023. Po 17. říjnu rezervace propadá. Více informací v Turistickém informačním centru Litovel u paní Němečkové nebo na tel. čísle 585 150 499, 775 339 098 a emailu vstupenky@mklitovel.cz. Děkujeme.

10. ledna 2023
Gérald Sibleyras: HRDINOVÉ

Hrdinove, obrázek se otevře v novém okně
Tři veteráni z první světové války, Gustav, René a Fernand, spolu žijí v domově důchodců – pravidelně se setkávají na terase svého současného útočiště, vzpomínají na svou minulost a popichují se, aniž tuší, že největší bitva jejich života je teprve čeká. Jeden je cynik s velkým srdcem, trpící strachem z vnějšího světa. Druhý každou chvíli omdlévá kvůli střepině ze šrapnelu, uvízlé v jeho hlavě, a není proto schopen vést delší konverzaci. Třetí je pragmatik a opatrný optimista, který se – navzdory svému kulhání – pokouší stát nohama pevně na zemi. Tato trojice se v jednu chvíli rozhodne vzepřít monotónnímu životu „ve výslužbě“, v němž jedinou perspektivu představuje smrt, a společně si naplánují výpravu na kopec na obzoru, na jehož vrcholu se vítr prohání větvemi topolů. Uspějí naši hrdinové v tomto svém posledním životním dobrodružství? A potvrdí pravidlo, že člověk je jen tak starý, jak se cítí?

Hrají: Petr Kostka, Jaroslav Satoranský, Miroslav Vladyka

9. února 2023
Robert Bellan: NORMÁLNÍ DEBIL
Deník puberťáka aneb Mé dětství v socialismu

normalni debil, obrázek se otevře v novém okně
Divadelní hra Normální debil vznikla na motivy stejnojmenné knihy Roberta Bellana. Jedná se o retro komedii, kdy základem vyprávění jsou příhody z autorova dětství prožitého v socialistickém Československu. Během večera plného humoru, nadsázky i nostalgie se ocitneme spolu s hlavním hrdinou – známým průšvihářem Norbertem Intribusem – například v socialistické domácnosti, ve škole, na fotbalovém hřišti, u splavu, v nemocnici, nebo třeba i překvapivě na sexuálním večírku. Nedílnou součástí inscenace je dobová „pop music“, vysílání Československé televize a odborný pohled na psychický vulkanismus.

Hrají: Zbigniew Kalina, Leoš Noha / Petr Borovec / Martin Vrtáček, Lenka Zbranková, Veronika Čermák Macková / Jana Ondrušková
6. března 2023
Eduardo De Filippo: FILUMENA MARTURANO

Filumena, obrázek se otevře v novém okně
Manželství po italsku s dojetím a komikou. Co všechno musí podstoupit prostá žena, aby dostala k oltáři zhýralého boháče a pro své syny zabezpečila rodinu. Vždyť děti jsou přece děti! Simona Stašová a Svatopluk Skopal v hlavních rolích slavné tragikomedie, která patří k tomu nejlepšímu z italské tvorby.

Hrají: Simona Stašová, Svatopluk Skopal, Čestmír Gebouský, Jaroslava Pokorná / Jaroslava Tvrzníková, Katrin Weitzenbauerová, František Skopal, Josef Fečo / Antonio Šoposki, Filip Cíl / Robert Hájek, Libor Hruška / Zdeněk Hruška, Václav Legner


17. dubna 2023
Matthieu Delaporte, Alexandre de La Patellière: JMÉNO

Jmeno, obrázek se otevře v novém okně
Mluvit se dá o všem. Mezi dobrými přáteli a příbuznými by vlastně žádné téma nemělo být tabu. Když se ale úspěšný realitní makléř Vincent na večeři u své sestry Elizabeth, učitelky francouzštiny, a švagra Pierra, profesora literatury, svěří se záměrem dát svému synovi kontroverzní jméno, zdá se, že hranice civilizované konverzace byla překročena. Středostavovské předsudky jsou podle všeho přece jen větší, než se přítomní liberálové domnívali. Ke skutečné eskalaci dojde po odhalení nálože, která se skrývá v rodinné historii.

Hrají: Linda Rybová, Roman Zach, Jana Janěková ml., Petr Lněnička, Jan Dolanský
12. září 2023
Eric-Emmanuel Schmitt: OSKAR A RŮŽOVÁ PANÍ

Oskar a ruzova pani, obrázek se otevře v novém okně
Erich E.Schmitt patří v současnosti k nejoceňovanějším a nejhranějším evropským dramatikům. Jeho hry jsou vždy odvážným, hlubokým ponorem do lidské duše v její kráse, ale i složitosti. Schmitt dokonale balancuje na hraně smutně–směšných nálad. Ale humor je pro něho vždy způsobem jak uchopit vážné téma, tak jako v tomto případě, kdy se spolu s Oskarem vydáme na pouť životem, kde mu místo dlouhých dnů zůstávají jen důležité chvíle. To by mohlo být samo o sobě velmi smutné, ale zde právě uvádí Schmitt do děje skvělou postavu babičky Růženky, energické, vtipné, neproniknutelné a tajemné Oskarovy společnice. Spolu se dokážou jen smát, na pláč není čas. Obě postavy jsou velkou výzvou pro herce, kteří je dokážou nejen zvládnout, ale navíc naplnit vlastním tématem lidského porozumění, odvahy a nezdolné chuti žít. A právě tuto chuť, humor a energii, dokáže naplno rozdávat Pavla Tomicová v postavě babi Růženky, protože do své postavy vkládá velké porozumění a srdce a Josef Polášek, jako Oskar, který je zároveň dítětem i stárnoucím mužem, přímo se nám mění před očima a v každé poloze je zcela přesvědčivý. Oskar a růžová paní je hrou o tom, jak může být život krásný i když je k nám krutý. Je o odvaze žít a chuti se smát. Bez toho by to totiž všechno bylo k nepřežití.

Hrají: Pavla Tomicová, Josef PolášekDIVADELNÍ SEZÓNA 2022

středa 2. března 2022
Lutz Hübner: ÚČA MUSÍ PRYČ 

uca musi pryc, obrázek se otevře v novém okněEmoce vřou, v prvním pololetí se známky dětí rapidně zhoršily, atmosféra ve třídě je špatná, navíc čekají děti po pololetí přestupové zkoušky na osmiletá gymnázia. Kdo za známky nese zodpovědnost? Samozřejmě učitelka! A proto je nutné ji ihned odvolat. Pět rodičů je pět rozdílných charakterů - zatrpklý nezaměstnaný, který je neustále za zadkem své dceři, ambiciózní ranařka, nerozhodná intelektuálka a manželský pár v krizi, navíc vykořeněný přestěhováním do místa školy kvůli práci. Učitelka však nedává svoji kůži zadarmo - nastaví rodičům zrcadlo a ukazuje se, že jejich děti jsou různým způsobem problémové a zdrojem nepokojů ve třídě.

Hrají: David Prachař, Jana Janěková ml., Kristýna Frejová, Linda Rybová, Igor Chmela, Petra Špalková


středa 20. dubna 2022
Mark St. Germain: TANEČNÍ HODINY 

tanecni hodiny, obrázek se otevře v novém okněJak naučit tančit autistického profesora, který nemá rád doteky? Stačí ho poslat k profesionální tanečnici. Co na tom, že má nohu v ortéze a sotva chodí... Romantická komedie o sblížení dvou samotářů, jejichž silná vůle možná překoná i nepřekonatelné. Autor hry Mark St. Germain je přední americký dramatik své generace, který se proslavil hrami na základě historických postav – především Posledním sezením u Doktora Freuda nebo také hrou o Einsteinově dceři Relativita. Hra Taneční hodiny z jeho tradiční tvorby na základě známých historických událostí vybočuje a navazuje na nejlepší anglosaskou tradici romantických komedií s tématem ve stylu Neila Simona. Miroslav Táborský ke hře: "Vždycky se snažím uchopit postavu skrze její myšlení. Aspergerův syndrom je v tomhle velká výzva. Autismus není nemoc. Ti lidé mají jiné myšlení, a protože jich je méně než neurotypiků, vypadá to, že jsou divní. Pro ně je ale zase divné naše myšlení."

Hrají: Miroslav Táborský, Petra Nesvačilová


17. května 2022
Eric Assous: MŮJ NEJLEPŠÍ KAMARÁD 

MUJ NEJLEPSI KAMARAD, obrázek se otevře v novém okněBernard a Phillippe jsou nejlepší přátelé, a přece tolik rozdílní. Bernard pracuje na skvělém postu v rodinném podniku své ženy Nelly, zároveň doplácí na svou vášeň sukničkáře. Svou milenku dokonce přivede do jiného stavu. Kdyby se o tom dozvěděla jeho manželka, přišel by o všechno. Proto požádá o pomoc svého kamaráda Phillipea, dobráka od kosti, který žije spořádaně se svou přítelkyní Alicí a nemá peněz nazbyt. Tím se roztáčí vynalézavý kolotoč situací a zápletek, na jehož konci není vůbec jisté, zda se Phillippeovi nezhroutí jeho vztah s Alicí a zda Bernardovi všechny jeho lži neprojdou… Komediální archetyp hravého lháře, který se dokáže vykroutit i ze zdánlivě bezvýchodných situací a vymýšlí si s takovou intenzitou, jako by to byl skutečně zažil, migruje světovou dramatikou od antiky přes Alarcóna, Corneille, Goldoniho až právě po Érica Assouse, který svou inteligentní a důvtipnou komedii Můj nejlepší kamarád napsal v roce 2011.

Hrají: Aleš Háma, Petr Motloch, Nela Boudová, Tereza Kostková, Michaela Sejnová / Lucie Okonová


17. října 2022
Bernard Slade: VZPOMÍNKY ZŮSTANOU

Vzpominky zustanou, obrázek se otevře v novém okněMilostný příběh barového klavíristy a jeho dvou osudových žen. Hra o lásce a rodinných poutech plná úsměvných, dojemných, ale i vážnějších momentů. Herecký koncert Zlaty Adamovské, Petra Štěpánka a Jany Strykové, či Lucie Štěpánkové. Od autora brilantní komedie Každý rok ve stejnou dobu, která oslovila diváky na celém světě. „Tato neobvyklá love story splétá smích, slzy a nostalgické písně, aby utkala okouzlující pozdrav romantickým hrám minulosti.“

Hrají: Petr Štěpánek, Zlata Adamovská, Lucie Štěpánková / Jana Stryková, Vilém Udatný


23. listopadu 2022
Lee Blessing: CESTA K VODOPÁDŮM 

Cesta k vodopadum, obrázek se otevře v novém okněPo bolestném rozvodu přišel i o milovanou nevlastní dceru. Dokáže to napravit? Fascinující jevištní road-movie o hledání cesty k sobě i tomu druhému. Současný americký dramatik Lee Blessing se proslavil vynikající hrou, za niž byl v roce 1988 nominován na Pulitzerovu cenu – A Walk in the Woods. Od té doby se stal plodným a velice ceněným dramatikem, který však na česká jeviště prozatím vůbec nepronikl. Duodrama Cesta k vodopádům o labilním otci a problémové dceři, kteří se snaží během cest po amerických přírodních divech (autem ujedou 4405 km!) napravit svůj pošramocený vztah, začíná únosem a vynucovaným rozhovorem a ústí v porozumění a odhalení nečekaných traumatických skutečností. Dynamická hra, která nás v každé scéně přenese na jinou zastávku jejich společného výletu po krajích USA, funguje jako výstižný obraz společnosti, v níž je těžké najít společnou řeč, ať už mezi generacemi, mezi rodiči a dětmi, mezi muži a ženami, nebo jen mezi názorově nesouznícími osobnostmi. Pro Jiřího Langmajera je toto již třetí role v Divadle Ungelt.

Hrají: Jiří Langmajer, Anežka Šťastná 


Velký sál Záložny v Litovli, 19.00 hod., vstupné na jednotlivá představení: 500/450/400/350 Kč

CENA DIVADELNÍHO PŘEDPLATNÉHO 1.100 – 1.600 Kč

ABONENTKY ZAKOUPÍTE V TURISTICKÉM INFORMAČNÍM CENTRU PŘI MĚSTSKÉM KLUBU LITOVEL. 

email: vstupenky@mklitovel.cz, tel.: 585 150 499, 775 339 098


DIVADELNÍ SEZÓNA 2022 KE STAŽENÍ ikona souboruZDE


Vytvořeno 2.3.2013 21:17:30 - aktualizováno 1.7.2015 12:34:14 | přečteno 11751x | pavel.zenozicka
 
Město Litovel
Litovelsko
Knihovna
Muzeum
Olomoucký kraj
MK Litovel
load