Městský klub Litovel

RECITÁL LUCIE BÍLÁ A PETR MALÁSEK

Koncert. 

Představení pro II. stupně ZŠ a SŠ 2014/2015

JAVOŘÍČKO, 70let od vypálení „moravských Lidic“ pro školy

pátek 17. 4. 2015, Velký sál Záložny v Litovli, 10:00 hod., vstupné: 20 Kč
promítání dokumentárního filmu Javoříčko spojené s besedou s Mgr. Filipem Žáčkem -předseda Iniciativy pro podporu vypálených obcí
pro žáky II. stupně ZŠ a SŠ

Javoříčko je malá vesnice nacházející se v lesích nedaleko pohádkového hradu Bouzova na území Olomouckého kraje. Dnešní Javoříčko si žije poklidným životem a málokterý z jeho návštěvníků - mířící zejména do zdejších jeskyní - si je vědom toho, čím je toto místo poznamenáno. Avšak na samém sklonku 2. světové války, v době, kdy již v Praze probíhalo povstání, vpadli do této obce nacističtí vojáci, domy vypálili a zavraždili 38 jejích mužských obyvatel. Psal se 5. květen 1945.
Osud Javoříčka však není tak pevně zakořeněn v povědomí široké veřejnosti, jako je tomu například v případě Lidic a Ležáků. Olomoucké vzdělávací sdružení usiluje ve spolupráci s dalšími subjekty o rozšíření povědomí o této tragédii, aby tak přispělo k zabránění opakování obdobných událostí v budoucnosti.
U příležitosti 70 -ti let od vypálení Javoříčka, vytvořilo sdružení Iniciativa pro podporu vypálených obcí, krátký dokumentární film, který Vám v Litovli představí předseda sdružení Mgr. Filip Žáček za účasti režiséra dokumentu pana Theodora Mojžíše.
19. listopadu 2014 v 8:15 hod. KEŇA & GORILY – Červení sloni, zelená mamba a Masajové

Naše cesta povede tentokrát napříč Keňou. V hlavním městě Nairobi se podíváme do KIBERY - jednoho z největších slumů na africkém kontinentu. Bída a naděje, smutek a úsměv jsou synonymem pro tuto chudinskou čtvrt. Již kousek za městem začíná PRAVÁ DIVOČINA, kde žije spousta divokých afrických zvířat. Pobudeme s malými osiřelými ČERVENÝMI SLONY a podíváme se žirafám zblízka do očí.
Přijímáme pozvání a ocitáme se v masajské vesnici, kde bojovní MASAJOVÉ ještě stále bydlí v chatrčích postavených z bláta a kravího trusu, pijí kravské mléko smíchané s krví. Navazujeme přátelství také s kmenem Turkana a SAMBURU.
V parku TSAVO začínají první problémy s našim autem. V trávě sledujeme každý pohyb, právě tady řádili před časem dva LIDOŽRAVÍ LVI. Vydáváme se také na hadí safari, hledáme hady v hadí jeskyni, než se nám konečně podaří najít velmi jedovatou ZELENOU MAMBU.
Cestou se zastavíme ve starém městě MOMBASA, prozkoumáme tajemné opuštěné arabské město Gede.
V rezervaci Sweetwather nás zajímají hlavně NOSOROŽCI, kteří jsou pod speciální ozbrojenou ochranou před pytláky. V národním parku Samburu zažijeme se zvířaty další dobrodružství. Vyšlápneme na MT. KENYA a budeme obdivovat neobvyklou vegetaci.
Celý den strávíme mezi obrovskými hejny růžových PLAMEŇÁKŮ. Vydáme se hledat nádherné a plaché černobílé opice GUARÉZY. Apropo opice - těch je v Keni víc než dost. Poslední dny pak strávíme v parku MASAI MARA, kde obrovská stáda pakoňů právě přebrodila zrádnou řeku plnou krokodýlů.
Do Afriky se vrátíme už za pár měsíců. Jsme celí nedočkaví, jaké nové zážitky nám UGANDA připraví. Neboť hlavním cílem naší další cesty jsou HORSKÉ GORILY

Fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI z náročné cesty napříč východní Afrikou. Velmi blízká setkání se zvířaty. Nahlédnutí do života afrických kmenů.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
(v případě většího počtu dětí se druhé představení uskuteční v 10:00 hod.)

VSTUPNÉ: 40 Kč/žák

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA
Pokud máte zájem zúčastnit se představení, kontaktujte paní Nepustilovou.
Tel.: 585 150 499, 775 339 098, e-mail: nepustilova@mklitovel.cz, 

Vytvořeno 25.9.2014 10:44:21 | přečteno 866x | pavlina.varekova
 
Město Litovel
Litovelsko
Knihovna
Muzeum
Olomoucký kraj
MK Litovel
load