Hudební večery v restauraci Amazonka.
VINNÝ STŘIK
Po úspěšném březnovém koncertu přichází další vystoupení kapely Vinný střik, které se tentokrát uskuteční v sobotu 13. července od 19 hodin v zahrádce restaurace Amazonka. Litovelská kapela Vinný Střik vznikla v roce 1997, zakládajícími členy byli ještě tehdy žáci základní školy Igor Sitár (zpěv, kytara), Pavel „Rous“ Rusnák (zpěv, housle) a Ondřej Šišma (bicí). Název byl vybrán až později. První oficiální vystoupení se událo v roce 1998 při sportovní akci Běh Terryho Foxe v Litovli. Zde již měla kapela o čtyři členy více: Mira Appl (basová kytara), Martina Němcová (klávesy), Pavla Kutá (kytara) a Jirka Skácel (saxofon). V tomto složení hrají své první koncerty a vstupují do povědomí litovelské hudební scény. Většinu skladeb tvoří převzatý materiál, ale v repertoáru se vyskytuje i pár vlastních skladeb. V roce 2004 kapela nahrává ve Šternberku své první CD – Vinný Střik. V letech 2005 – 2008 si dopřává pauzu, a následně se vrací na pódia ve složení Igor Sitár (zpěv, kytara), Pavel Rusnák (kytara, housle), Pavla Kutá (basová kytara) a Jára Němec (bicí) a to s jemnějším rockem a repertoárem, který obsahuje jak vlastní tvorbu s důrazem na jednoduchost a text, tak i osobité předělávky známých písní. Následuje druhé CD s názvem Prázdniny (narážka na předchozí pauzu!). Vrací se i Jirka Skácel, aby kapelu podpořil na saxofon a perkuse. Ve spolupráci s hudebním nadšencem Martinem „Prckem“ Ščučkou si pořizuje Vinný střik vlastní aparaturu a začíná pořádat vlastní komorní koncerty. Následuje demo Všehopecky a Makrely budou!? a CD Čusárna!? V roce 2016 přicházejí na výpomoc dva noví členové Pavel „Fazekasch” Blažek (kytara) a Romča Ambrožová (basová kytara). Oba již dříve často s kapelou hostovali. 2017 dochází k dalším personálním změnám, kdy s účinkováním v kapele končí Fazekasch a především bubeník Jára Němec. Kapela tak přechází do akustického módu ve složení Igor, Rous a Romča s občas hostujícími muzikanty (Fazekasch, P. Mucha, J. Skácel a další). V roce 2018 kapela obsazuje na post bubeníka Jardu Beneše a na post sólového kytaristy Otu Novotného z olomoucké kapely Yogi McFly. Společně s hostujícím bubeníkem Petrem Muchou se na konci dubna vydávají do studia na nahrávání živé video session Řekni to mé ruce, kterou postupně zveřejňuje na YouTube. Souběžně s tímto probíhá mini turné po tradičních zastávkách v okrese.
NOACO
Folková kapela, která svoje písničky opepřuje popovými a lehce „najazzlými úlety“ byla založena na jaře roku 2004, kdy se dva kamarádi z Litovle Petr Hájíček a Roman Petřík, oba s bohatou muzikantskou minulostí, rozhodnou založit kapelu a přijímají zpěvačku Irenu Poláchovou, která oba muzikanty ohromila svým zpěvem. V létě téhož roku přichází Lubomír Černý i se svojí basovou kytarou, ten se nejprve domnívá, že se bude hrát muzika určená k táborovým ohňům, ale je vyveden z omylu a v tu chvíli vzniká název skupiny, jelikož poznamená jen – NOACO a název je na světě. Na podzim roku 2006 posiluje řady Ivo Juráš i se svou sadou bicích. Dotvoří tak zvuk a hudební směr kapely, která po folkových začátcích přitvrdí do folk-rocku. Na jaře roku 2008 přichází Veronika Minaříková, která zpočátku vystupuje jako host, ale posléze se stává stálým členem, protože kromě zpívání skládá i vlastní písničky, kterých není nikdy dost. Téhož roku vážně onemocní Luboš Černý a skupina hodně stagnuje, po jeho prohraném boji s nemocí je na místo basisty obsazen Radim Zmund. Následující období je ve znamení nových písní
a spousty koncertů. K další změně dochází na konci roku 2011, když z kapely odchází Radim a na jeho místo se svou baskytarou nastupuje dosavadní kapelní fotograf
a webmaster Standa Skopal. Po odchodu Iva v roce 2014, přichází kapela o bicí
a původně folková kapela, která před lety „přitvrdila“ do folk-rocku se nyní opět vrací k folkovějšímu projevu. Navíc odejde i basista Stanislav Skopal a uvolňuje tak místo novému muzikantsky vyhranému basistovi Vraťovi Kratochvilovi, ten je s kapelou ale pouze necelý rok a na začátku roku 2015 jej střídá na postu baskytary Marek Gottlieb, ve kterém kapela získává skvělého muzikanta, zvukaře a také technika. Koncert kapely NOACO můžete navštívit v pátek 19. července od 19 hodin v zahrádce restaurace Amazonka. Kapela zahraje ve složení ROMAN PETŘÍK – klávesy, PETR HÁJÍČEK – akustická, elektrická kytara, VERONIKA NEDOROSTKOVÁ a ZDENKA NEZBEDOVÁ – zpěv, MAREK GOTTLIEB – baskytara a PETR SITTA - alt saxofon, cajon.
KELT GRASS BAND
Skupinu KELT GRASS BAND založil Petr Schäfer v roce 2003 ve snaze uskutečnit svoji dávnou představu, kterou nestihl s dřívější kapelou BLUEGRASS NOVA. Od počátku se zaměřujeme na lidovou hudbu s akcentem na stopy dávné keltské kultury – ať už se jedná o melodie skotské, irské, nebo později americké, kde pracujeme s nápěvy, které přivezli do Ameriky první osadníci, ale i s melodiemi z regionu, ze kterého kapela pochází. A tak se na jevišti setkávají vlivy tradiční country a bluegrassu s moravskou zpěvností nebo nápěvy ze Smaragdového ostrova či Skotské vysočiny. Možná je to spojení na první poslech nelogické, ale věříme, že právě Keltové ovlivnili více či méně vývoj lidové hudby v těchto regionech. Snažíme se proto jít proti proudu času a hledat poselství národa, který položil základy moderní civilizace ve Střední a Západní Evropě. Posuďte sami, jak se nám to daří, a to v sobotu 26. července od 19 hodin v zahrádce restaurace Amazonka. Uslyšíte Petra Schäfera - banjo, autoharfa, bodhran, vokál, Jiřího Pelikána - akordeon, dudy, píšťala s měchuřinou, vokál, Tomáše Tichého - kontrabas, vokál, Alenu Sýkorovou -bodhran, djembe, irské lžičky, tamburína, vokál, Alenu Tichou - housle, madolína, vokál, Janu Přikrylovou - housle, niněra, vokál, Janu Gajdošovou - whistle, zobcová flétna, vokál, Pavla Gajdoše - kytara, bouzouki, vokál.