Kateřina Englichová a Vilém Veverka
Tyto dvě významné osobnosti, přední hráče evropské hudební scény spojil dohromady výjimečný cit pro komorní hudbu a touha překonávat stávající interpretační limity. Svým posluchačům po celém světě nabízejí strhující interpretaci v těch nejnáročnějších partech.
Kateřinu Englichovou můžeme zařadit k předním evropským interpretům naší doby. Po studiu na Curtisově institutu ve Filadelfii a vítězství v řadě mezinárodních soutěží v USA a Itálii (TIM Int. Competition) se Kateřina Englichová soustředila výhradně na dráhu sólové hráčky. Několik let účinkovala s Filadelfským orchestrem. Účastnila se prestižních festivalů po celém světě. Kateřina Englichová je zároveň vyhledávanou komorní partnerkou, spolupracovala s Michaelem Koflerem, Gerardem Caussé, Ivanem Ženatým a Vilémem Veverkou ad. V její rozsáhlé diskografii je již více než 30 CD, které natočila pro Supraphon a celou řadu dalších albelů. Věnuje se také interpretaci soudobé hudby a řada skladatelů jí dedikovala své skladby, např. Sylvie Bodorová, Zdeněk Lukáš, Jan F. Fischer, Luboš Sluka ad. Kateřina obdržela Cenu Komorního spolku při České filharmonii za přínos v komorní hudbě, je držitelkou prvních cen z mnoha mezinárodních soutěží, porotkyní v mezinárodních soutěžích jako například v USA, Itálii, Kanadě, pomáhá dětem z dětských domovů, byla tváří firmy Avon při kampani rakovině prsu.
Vilém Veverka je jedním z nejrespektovanějších českých hobojistů. Absolvoval Pražskou konzervatoř (F.X.Thuri) a Akademii múzických umění v Praze (L.Séquardtová), navštěvoval kurzy významného francouzského hobojisty Jean-Louis Capezzaliho. Zásadní impuls v jeho uměleckém rozvoji však přineslo účinkování v Gustav Mahler Jugendorchester a následné studium u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně, na které navázal dvouletým účinkováním v proslulé Berlínské filharmonii (Karajan Stiftung). Dalších podnětů se mu dostalo od špičkových zahraničních hobojistů, jakými jsou Albrecht Mayer, Hansjörg Schellenberger, Maurice Bourgue či Heinz Holliger. Nastoupená cesta vyvrcholila triumfem v jedné z nejprestižnějších hobojových soutěží – Tokyo /Sony Music Foundation (2003). Jako sólista vystupuje s významnými českými i zahraničními orchestry. Nahrál a v českých premiérách provedl řadu náročných skladeb druhé poloviny 20. Století (Bennet, Berio, Britten, Yun, Zimmermann, Rihm), včetně koncertu Marka Kopelenta „A few Minutes with an Oboist“. Je sólistou Filharmonie Brno, zakládajícím členem „PhilHarmonia Octet Prague – a New Approach Ensemble“ a oficiálním hráčem firmy Buffet-Crampon France. V roce 2009 mu vyšlo společně s Kateřinou Englichovou (harfa) a Ivem Kahánkem (klavír) debutové CD „Risonanza“ u Supraphonu, v témže roce sólová nahrávka Martinů Hobojového koncertu u vydavatelství Arco Diva.K poslechu této výjimečné dvojice vás zveme do originálního prostředí varny Pivovaru Litovel. Koncert se koná ve čtvrtek 12. listopadu v 19.00 hod. Vstupné je 120 Kč. Vstupenky si můžete zakoupit v TIC při MK Litovel (budova Záložny) na náměstí Př. Otakara 762.