INDIÍ DO NEPÁLU A ZASE ZPĚT
V úvodu se musím vyznat ke své lásce k Indii. Mám ji rád proto, že je naprosto jiná, než je většina zemí světa. Málokterá část na naší planetě se brání takzvané globalizaci víc, než právě Indie. Každého člověka s romantickou duší, který jako já četl v mládí cestopisy z dalekých zemí a užasle zíral na staré fotografie, musí zasáhnout poznání, že tento svět ještě žije. Že vše ještě nepohltila naše civilizace a náš „ západní způsob života“.
Indie se mění jen velmi pomalu. Je svázaná svými konvencemi, svým pro nás tolik nepochopitelným náboženstvím, stále přežívajícím kastovním systémem,tradicemi, způsobem života... Je to země plná barev, pro nás často zcela nepochopitelná, neuchopitelná, tajemná.
Proto není divu, že po dvou předchozích cestách do Indie a také po cestě do Bangladéše, (která byla dlouho součástí indického světa), jsem zatoužil vypravit se tam znovu. Tentokrát mne lákal severovýchod Indie – Západní Bengálsko, nádherná oblast pod mohutnými štíty Himalájí.
Přesto, že svoje cesty většinou věnuji jedné zemi, tentokrát jsem se rozhodl udělat výjimku a cestu do Indie spojit s Nepálem. Tato země je především spojená s Himalájemi. Spousta lidí sem jezdí podnikat dlouhé cesty kolem osmitisícových štítů, nebo se dokonce pokouší o výstup na některý z nich. Moje představa o cestě Nepálem však byla odlišná. Chtěl jsem tuto zemi poznat trochu jinak. Mým záměrem bylo cestovat Himalájským podhůřím - ze západu na východ a odtud právě do oblasti severovýchodu Indie.
A o této cestě vám budu povídat. V Nepálu uvidíte nádherné chrámy v údolí Káthámándů, které brzy po naší návštěvě zničilo velké zemětřesení, podíváte se na obrázky z Buddhova rodiště v Lumbini a z největšího asijského NP Chitwan. Půjdeme do odlehlé vesničky v horách, kam nevede žádná cesta a kde lidé žijí po staletí stejným způsobem života. V Indii Vás ve fotografiích a videu zavedu do Darjeelingu, kde se pěstuje nejlepší čaj na světě. Do tohoto horského městečka ležícího v nadmořské výšce 2134 m vede úžasná úzkokolejka, začínající svou cestu ve výšce 150 m. n. m. Podíváme se do Váránasí, svatého města hinduistů, ve kterém spalují své zemřelé na březích řeky Gangy…. Budu vám vyprávět o našich zážitcích a také s jakými úskalími jsme se na naší cestě museli potýkat.
Takže tímto Vás opět po roce zvu do Malého sálu Záložny v úterý 22. listopadu. Projekce bude zahájena v 18 hodin a já se na Vás budu moc těšit!
Václav Arnoš