Krásné prostředí zahrádky restaurace Amazonka a k tomu příjemná hudba místních kapel, to jsou Hudební podvečery, které můžete již několikátým rokem navštěvovat a u dobrého jídla a pití strávit příjemný večer. Jako první vystoupí v pátek 10. července od 19 hodin místní pop-rocková kapela Vinný střik. Litovelská kapela, která vznikla v roce 1997, zakládajícími členy byli ještě tehdy žáci základní školy Igor Sitár (zpěv, kytara), Pavel „Rous“ Rusnák (zpěv, housle) a Ondřej Šišma (bicí). Název byl vybrán až později. První oficiální vystoupení se událo v roce 1998 při sportovní akci Běh Terryho Foxe v Litovli. Zde již měla kapela o čtyři členy více: Mira Appl (basová kytara), Martina Němcová (klávesy), Pavla Kutá (kytara) a Jirka Skácel (saxofon). V tomto složení hrají své první koncerty a vstupují do povědomí litovelské hudební scény. Většinu skladeb tvoří převzatý materiál, ale v repertoáru se vyskytuje i pár vlastních skladeb. V roce 2004 kapela nahrává ve Šternberku své první CD – Vinný Střik. V letech 2005 – 2008 si dopřává pauzu, a následně se vrací na pódia ve složení Igor Sitár (zpěv, kytara), Pavel Rusnák (kytara, housle), Pavla Kutá (basová kytara) a Jára Němec (bicí) a to s jemnějším rockem a repertoárem, který obsahuje jak vlastní tvorbu s důrazem na jednoduchost a text, tak i osobité předělávky známých písní. Následuje druhé CD s názvem Prázdniny (narážka na předchozí pauzu!). Vrací se i Jirka Skácel, aby kapelu podpořil na saxofon a perkuse. Ve spolupráci s hudebním nadšencem Martinem „Prckem“ Ščučkou si pořizuje Vinný střik vlastní aparaturu a začíná pořádat vlastní komorní koncerty. Následuje demo Všehopecky a Makrely budou!? a CD Čusárna!? V roce 2016 přicházejí na výpomoc dva noví členové Pavel „Fazekasch” Blažek (kytara) a Romča Ambrožová (basová kytara). Oba již dříve často s kapelou hostovali. 2017 dochází k dalším personálním změnám, kdy s účinkováním v kapele končí Fazekasch a především bubeník Jára Němec. Kapela tak přechází do akustického módu ve složení Igor, Rous a Romča s občas hostujícími muzikanty (Fazekasch, P. Mucha, J. Skácel a další). V roce 2018 kapela obsazuje na post bubeníka Jardu Beneše a na post sólového kytaristy Otu Novotného z olomoucké kapely Yogi McFly. Společně s hostujícím bubeníkem Petrem Muchou se na konci dubna vydávají do studia na nahrávání živé video session „Řekni to mé ruce“, kterou zveřejnili na YouTube. V současné sestavě Igor - zpěv, kytara, Rous - kytara, zpěv, housle, klávesy, foukací harmonika, xylofon, ukulele, Romaneto Arbesovo - baskytara, klávesy, xylofon, zpěv, Adam – kytara a JJ – bicí, cajon, se máte určitě na co těšit.
V pátek 17. července se můžete těšit na kapelu Eagle Eye Tarja Tribute, která oficiálně vznikla v létě roku 2018. Po muzikantské stránce se ale hudebníci znají mnohem déle a možná i proto jim to v kapele tak skvěle šlape. Jak už napovídá název, projekt Eagle Eye je postavený na tvorbě ledové královny Tarji Turunen. V repertoáru najdete ty největší pecky z Tarjiny sólové dráhy. Na koncertech však často hrají i akustické verze některých skladeb z dílny finské metalové divy a v setlistu nikdy nechybí ani hity legendární kapely Nightwish, se kterou Tarja před mnoha lety začínala. Neustále pracují na nových skladbách a repertoár pravidelně doplňují tak, aby koncerty byly jakýmsi průřezem celé Tarjiny tvorby. Díky tomu se tak můžete těšit i na skladby z desky “In The Raw”. Eagle Eye pro vás hraje v následujícím složení: Vendy Kávová – zpěv, Radim “Ray” Zatloukal – zpěv, Lubomír Coufal – elektrická kytara a akustická kytara, Vladislav Špunda – basa a Radim Ilek – bicí.
24. července přejdeme do jiného žánru a na své si přijdou příznivci keltsko-irských písní při vystoupení uskupení Kelt Grass Band, které založil Petr Schäfer v roce 2003 ve snaze uskutečnit svoji dávnou představu, kterou nestihl s dřívější kapelou BLUEGRASS NOVA. Od počátku se zaměřuje na lidovou hudbu s akcentem na stopy dávné keltské kultury – ať už se jedná o melodie skotské, irské, nebo později americké, kde pracuje s nápěvy, které přivezli do Ameriky první osadníci, ale i s melodiemi z regionu, ze kterého kapela pochází. A tak se na jevišti setkávají vlivy tradiční country a bluegrassu s moravskou zpěvností nebo nápěvy ze Smaragdového ostrova či Skotské vysočiny. Možná je to spojení na první poslech nelogické, ale věří, že právě Keltové ovlivnili více či méně vývoj lidové hudby v těchto regionech. Snaží se proto jít proti proudu času a hledat poselství národa, který položil základy moderní civilizace ve Střední a Západní Evropě. Uslyšíte Petra Schäfera - banjo, autoharfa, bodhran, vokál, Jiřího Pelikána - akordeon, dudy, píšťala s měchuřinou, vokál, Tomáše Tichého - kontrabas, vokál, Alenu Sýkorovou -bodhran, djembe, irské lžičky, tamburína, vokál, Alenu Tichou - housle, madolína, vokál, Janu Přikrylovou - housle, niněra, vokál, Janu Gajdošovou - whistle, zobcová flétna, vokál, Pavla Gajdoše - kytara, bouzouki, vokál a Petru Olajcovou – příčná flétna, zobcová flétna, whistle a zpěv.
Na závěr vystoupí 31. července hudební skupina Střemkoš, kapela s kořeny ve folkrocku, blues, šansonu a tangu, kterou si založili k potěše vlastní i okolí Michal s Ivou ve svém bydlišti ve Střemeníčku. Spolu s dalším členem bývalého Damijánu baskytaristou Janem Hajnem a akordeonistou Zbyňkem. Michal s Ivou si do Střemkoše z ochotnického divadla přinesli prezentaci písní, z Damijánu zase s Janem Hajnem barevné a často nezvyklé aranže, které dělají zajímavý sound kapely. Využívají různě znějících kytar, bezpražcové baskytary ve spojení s akordeonem a foukací harmonikou, to celé vyšperkované perkusemi. Příchodem rokera a alternativce Karla Haderky, kolegy z divadla, získala kapela zpěváka se zajímavým hlasem, hráče na cajon a nejrůznější perkuse vč. xylofonu a zvonkohry. U vlastních písní Michala Schmalze jde většinou o věci, které ho zaujaly během života a zubařského působení v hanáckém maloměstě, baví ho hrát si se slovy a také vytvářet nálady a pointy, ke kterým nechá pozorného posluchače dojít. Občas přichází s hudebním materiálem Jan Hajn – tak jako v hudebních kreacích na texty Jiřího Suchého, jeho hudba je promyšlená a vtipná. Pokud si Střemkoš vybere jiné autory nebo interprety, činí tak po delší kapelní diskuzi a vždycky po svém – Iva Schmalzová tak zpívá písně své zamilované Hany Hegerové nebo Zuzany Navarové v originálních aranžích, stejně tak jako „komediantské“ písně Báry Hrzánové, kdy nezapře své herecké kořeny. Kapela se stejně jako někdejší DAMIJÁN, který získal v roce 1988 interpretační Portu v Plzni (ještě s Leonou Machálkovou), cítí nejlépe v klubech a komponovaných pořadech s autorským čtením svých spřízněných básníků a prozaiků, jakož i na vernisážích přátel malířů nebo při spolupráci s ochotnickými divadelníky, mezi které patří i polovina kapely. Střemkoši nevadí ani přehlídky nejrůznějších hudebních žánrů, stejně jako muzikantské hospody nebo stodola v domovském Střemeníčku za letního večera.
Pokud budete chtít posedět u pěkné písničky, můžete v zahrádce restaurace Amazonka od 19 hodin v uvedených termínech. Vstupné dobrovolné. Těšíme se na vás.