BESEDA S ŘEZBÁŘEM MIROSLAVEM HAVLÍČKEM

Od 1. prosince 2021 máte možnost navštívit v Turistickém informačním centru Litovel výstavu, která byla vytvořena díky šikovným rukám řezbáře Miroslava Havlíčka z Březiny. Jistě jste nepřehlédli vyřezávaný betlém, který zdobil naše náměstí pod vánočním stromkem. Tento betlém připravoval pan Havlíček více než 2 měsíce k dalšímu zpracování pro svého kamaráda. „Sochy jsou asi 120 cm na výšku a jsou z lipového dřeva. Dřevo je přírodní, jemně mořené a napuštěné olejem, aby bylo odolné proti povětrnostním podmínkám“, říká průmyslový řezbář.
„K práci se dřevem jsem se dostal v Německu v roce 1992, kde jsem byl rok a půl a naučil jsem se strojní řezání. Když jsem se vrátil, začal jsem nejprve dělat věci do interiérů, pak pomalu přišly sochy, ruční vyřezávání a začal jsem dělat i reliéfy. Jsem samouk, vzpomíná na začátky a doplňuje, že jeho vlastní díla i dřevěné polotovary jsou k vidění nejen u nás, ale i v zahraničí. Podílel se i na výrobě betlému pro papeže.
Mou hlavní činností je řezbařina, ale také příprava pro kolegy v podobě předřezávání soch a jejich zvětšování. Na to mám i speciální stroje, jediné v republice.
Je to tvrdá práce, ale když se něco povede, tak vás to baví“, říká Miroslav Havlíček.
Výstava pana Havlíčka je k vidění do 26. února.
V úterý 1. února zveme také do výstavních prostor Turistického informačního centra Litovel na besedu přímo s panem Havlíčkem a to nejen o řezbářské výstavě v infocentru, betlému na náměstí a řemeslu jako takovém...
Vstupné dobrovolné.